Zapisz się do Newslettera:

TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY - JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ

Trądzik młodzieńczy – jak sobie z nim poradzić

Okres dojrzewania wiąże się z burzą hormonalną, która często uwidacznia się na skórze nastolatków. Trądzik młodzieńczy często nie jest prosty w pielęgnacji, jednak kompleksowe działania potrafią zdecydowanie poprawić stan skóry.

Pielęgnacja domowa przy trądziku młodzieńczym

Pielęgnacja młodej cery powinna być minimalistyczna; nie ma potrzeby stosowania nadmiernej ilości kosmetyków, które mogą ją tylko obciążać. Musi być na tyle prosta, aby nastolatek chciał ją stosować. Dla uproszczenia wymienię bazę pielęgnacyjną skóry trądzikowej:

  • Oczyszczanie - stawiam na dwuetapowe oczyszczanie. Jeśli stosujesz makijaż, oczyszczanie twarzy zacznij od płynu micelarnego lub olejku myjącego. Te produkty skutecznie usuną makijaż oraz sebum. W drugim etapie warto sięgnąć po coś, co skutecznie domyje zanieczyszczenia. Tutaj najlepiej sprawdzi się pianka myjąca. Produkty myjące wybieraj łagodne, które nie naruszają płaszcza hydro-lipidowego. Po oczyszczeniu użyj łagodnego toniku bez alkoholu lub hydrolat roślinny, np. z lawendy lub oczaru. Tonizowanie skóry trądzikowej jest szczególnie ważne, gdyż przywraca fizjologiczne ph oraz zapobiega powstawanie zapalnych zmian skórnych.

  • Nawilżanie – stosuj krem o lekkiej formule. Wybieraj składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i regenerującym, tj. wąkrota azjatycka, aloes, alantoina, beta-glukan, trehaloza, arginina, kwas hialuronowy, prebiotyki, lizaty bakterii.

  • Ochrona przeciwsłoneczna na dzień.

Jeśli młody człowiek lubi pielęgnację i nie protestuje , można wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej płyn bez alkoholu z kwasem salicylowym do 2% (2-3x w tygodniu na noc pod krem nawilżający). Kwas salicylowy ma zdolność wnikania w głąb porów oczyszczając je z zaskórników oraz ma działanie antybakteryjne. Innym lubianym składnikiem przez skóry trądzikowe jest niacynamid, który może być stosowany codziennie , np. rano pod krem z filtrem. Niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Nie zapominaj o peelingu enzymatycznym lub kwasowym (kwas mlekowy, migdałowy, azelainowy) raz w tygodniu. Zielona lub biała glinka stosowana w postaci maseczki 1-2x w tygodniu świetnie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, a tym samym zapobiega powstawaniu zaskórników. Przy bardziej nasilonym trądziku możesz włączyć do pielęgnacji domowej retinoidy, np. retinal. Retinal to wdzięczna substancja przy leczeniu trądziku, ale pamiętaj, żeby ją stosować ostrożnie i z rozwagą, żeby nadmiernie nie podrażnić skóry. W tym wypadku najlepiej zasięgnąć porady specjalisty w gabinecie kosmetologicznym.

Dieta a trądzik młodzieńczy

Prawidłowe odżywianie przy trądziku młodzieńczym wspomaga proces leczenia, zaś niektóre pokarmy nasilają objawy choroby. Ogranicz:

  • Białka mleka krowiego!

  • Produkty przetworzone!

  • Cukry proste!

Nadmiar nabiału, niezdrowych tłuszczy trans i cukrów prostych wpływa na aktywność gruczołów łojowych i dochodzi do nadprodukcji sebum, co prowadzi do gromadzenia się bakterii, w następstwie mogą tworzyć się stany zapalne. Również może dojść do spowolnienia regeneracji tkanek, zmiany zapalne goją się dłużej, a ryzyko powstania blizn zwiększa się. Podstawą w odżywianiu przy trądziku młodzieńczym powinna stanowić duża ilość świeżych produktów, w szczególności warzywa i owoce dostarczające duże ilości przeciwutleniaczy, a to pozwala zwalczać wolne rodniki i zmniejszać zmiany skórne. Warto dietę wzbogacić o ryby, owoce morza, oliwę z oliwek, orzechy, awokado , które stanowią bogactwo zdrowych tłuszczy (kwasy Omega - 3 – obniżają stan zapalny, hamują rozwój bakterii C. acnes oraz wpływają na prawidłowy skład sebum), a mięso zastąpić roślinami strączkowymi (fasola, soczewica, ciecierzyca).Należy również pamiętać, że przy trądziku należy pić dużo wody, która niezbędna jest przy wielu procesach metabolicznych, w tym przy usuwaniu toksyn z organizmu.

Trądzik młodzieńczy w gabinecie

Zabiegi kosmetologiczne powinny być przedłużeniem i uzupełnieniem pielęgnacji stosowanej w domu. Cera trądzikowa wymaga zabiegów o działaniu antybakteryjnym, seboregulującym i przeciwzapalnym. W terapii gabinetowej warto zadbać o barierę skórną w postaci zabiegów regenerujących oraz nawilżających. Tylko kompleksowe działanie przyniesie zadowalające efekty oraz zapobiegnie bliznom. 

 

 

 

 

 dyplomowana kosmetyczka i masażystka, terapeutka SPA -  Ewelina Gierasimiuk 

 

 

 

Freepik">Zdjęcie: Designed by Freepik