Zapisz się do Newslettera:

Masz bliznę po cesarskim cięciu? Musisz to wiedzieć

Parafrazując popularne słowa z popularnego filmu animowanego, blizna ma warstwy – skóra - tkanka podskórna - warstwa powięziowa - mięśnie proste brzucha – otrzewna - macica. Właściwie to te warstwy z grubsza rzecz ujmując zostają przecięte podczas operacji. Pomijam już liczne naczynia krwionośne, limfatyczne, nerwy, powięzi. Fazy gojenia po cięciu cesarskim rozciągają się na ok. 2 lata.

I FAZA – FAZA ZAPALNA: 2 – 5 DNI

I już nawet w tak wczesnym okresie należy cokolwiek robić. Jest to praca nieco pośrednia gdyż dotykamy bliznę przez opatrunek, oddychamy do blizny. Cała ta praca służy formowaniu zrostów, działamy też przeciwobrzękowo, przyspieszmy odpływ płynów, zmniejszamy napięcie tkankowe. Dla wielu kobiet dotykanie blizny i jej okolic jest też akceptacją blizny. To ważny moment, który zaniedbany skutkuje tym, że panie w ogóle unikają dotykania blizny - boją się tego robić, nie czują potrzeby, wypierają jej istnienie ze świadomości. Pracując z blizną na tym etapie wykorzystujemy drenaż okolic sąsiadujących z blizną. Zabezpieczając bliznę palcami z obu stron lekko naciskamy na tkanki obok, ucisk ma być lekki - do pierwszego oporu tkankowego - 1s nacisku, 1s rozluźnienia, możemy także delikatnie uciskać całą dłonią ułożona płasko na ranie. Pamiętajmy - nie skręcajmy na tym etapie blizną w żadnym kierunku.

II FAZA - FAZA ROZROSTU: 6 – 8 TYGODNI

Należy pamiętać żeby nie przeciążać. Mobilizujemy bliznę w kierunku ułatwionym lub do pierwszego oporu tkankowego. Głaszczemy ją, płasko przesuwamy, możemy także skręcać. Nie ograniczmy się jedynie do pracy w gabinecie terapeuty, ale robimy to w domu dzień w dzień.

III FAZA – FAZA MODELOWANIE / PRZEBUDOWY DO 2 LAT

To jest czas, w którym goją się głębiej położone warstwy, w tym macica. Czas, w którym możliwa jest największa przebudowa blizny. Powinna ona się swobodnie poruszać niezależnie od głębiej położonych tkanek, a uniesienie jej nie może powodować pociąganie tkanek głębiej położonych. W fazie tej stopniujemy obciążenia. Rehabilitacja po bliźnie ma szerszy zasięg. Obejmuje korektę chodu i postawy, gdyż blizna ciągnie do przodu. Praca z oddechem z uwagi na skłonność do ograniczenia oddechu z powodu bólu i może rozwinąć nawyk płytkiego oddechu. Aktywizacja mięśni brzucha.

MOBILIZACJA I KONTROLA BLIZNY

Kontroluj bliznę u specjalisty i mobilizuj ją zarówno w domu jak i u fizjoterapeuty – unikniesz w ten sposób zrostów.

PRZYKRE KONSEKWENCJE ZANIEDBANIA BLIZNY PO CC

Zrosty po cięciu cesarskim dotyczą 46-100% kobiet, a zatem odsetek jest spory. Następstwem, nawet dalekosiężnym, nawet takim, który może pojawić się w okresie menopauzalnym jest przewlekły ból w obrębie mniejszej, niespecyficzne dolegliwości przewodu pokarmowego, układu moczowego, rozrodczego, np. niepłodność w wyniku utrudnionego drenażu i ruchomości. A bliznę można mobilizować w każdym czasie, nawet kilkanaście lat po porodzie i nawet taką, z którą się pracowało po porodzie, bo nasze ciało pracuje, wiele się w nim zmienia i blizna może się uaktywnić w najmniej spodziewanym momencie.

 

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk