Zapisz się do Newslettera:

MASAŻ TO NIE TYLKO RELAKS

Masaż należy do najstarszych znanych człowiekowi form leczenia. Historia masażu liczy wiele tysięcy lat i sięga kultury chińskiej; dla starożytnych lekarzy greckich i rzymskich masaż był jedną z form walki z bólem. Nawet znany z przysięgi, jaką składają lekarze Hipokrates tak napisał o masażu: "Lekarz musi mieć wielorakie doświadczenie, lecz obowiązkowe jest rozcieranie (...) można nim zwiększyć moc rozluźnionego stawu lub rozluźnić staw zanadto zesztywniały"

CO Z TYM MASAŻEM?

Obecnie także podkreśla się rolę "zorganizowanego" dotyku, który niesie ulgę nie tylko w sensie fizycznym, ale również psychicznie. Zadaniem masażu jest wywołanie reakcji ze strony układu mięśniowego, nerwowego, kostno - stawowego, krwionośnego i / lub limfatycznego. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem masażu jest masaż klasyczny, w którym masażysta posługuje się klasycznymi technikami, takimi jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie, wibracja. Osobną grupę stanowią specjalistyczne masaże lecznicze. Stosowane w nich sposoby masowania są uzależnione od celów, jakie chcemy osiągnąć.

WSPANIAŁA MOC DOTYKU

Podstawowym zmysłem zaangażowanym w masaż jest dotyk. To istotny element od strony osoby masującej jak i masowanej. Masażysta powinien dostosować siłę dotyku do potrzeb osoby masowanej. Dotyk powoduje pobudzenie zakończeń nerwów czuciowych w skórze, szczególnie mechanoreceptorów i termoreceptorów. Informacje o bodźcu są przekazywane obwodowymi drogami czuciowymi do wyższych pięter ośrodkowego układu nerwowego i tam przetwarzane. Następnie zostają uruchomione w różnych tkankach, układach i narządach procesy dostosowawcze nazywane odczynem

JAK TO DZIAŁA

W wyniku mechanicznego tarcia zostaje usunięta martwa część naskórka, a także zostają udrożnione ujścia gruczołów łojowych i potowych. Mechaniczne rozciąganie i ściskanie w czasie masażu powłok skórnych poprawia ich elastyczność. Fibroblasty, wrażliwe na siły ściskające i rozciągające są stymulowane do produkcji kolagenu, a zatem masaż działa także przeciwstarzeniowo, nie tylko na twarz, ale i na ciało. Stymulacja mikrokrążenia w obrębie skóry przyspiesza metabolizm, a tym samym poprawia odżywienie skóry. Pobudzając krążenie w masowanych mięśniach zwiększa się ich masę i zdolność do kurczenia, zmniejsza ich nadmierne napięcie. Powoduje wzrost elastyczności i wytrzymałości aparatu więzadłowego I przyspiesza likwidację obrzęków „KAMIENNE MIĘŚNIE” Masaż całego ciała może być doskonałym antidotum na stres i przemęczenie będącymi następstwem pracy fizycznej i umysłowej. Powszechnie znany jest stan "kamiennych mięśni" u osób żyjących stale w stresie psychicznym. Efekt powiązania stanu psychicznego z kondycją fizyczną doskonale obrazuje zwiększone napięcie takich grup mięśniowych, jak mięśnie karku, grzbietu i żuchwy. Trwające zbyt długo napięcie mięśniowe prowadzi do bólu, niedokrwienia i pogorszenia ogólnej kondycji fizycznej. W stresie maleje również ogólna odporność organizmu. Masaż całego ciała może bardzo pomóc osobom zestresowanym obniżając napięcie mięśniowe, łagodząc fizyczne skutki nadmiernych obciążeń i poprawiając samopoczucie psychiczne.

MASAŻ ANTYCELLULITOWY I MODELUJĄCY SYLWETKĘ

Masażem możemy także wymodelować sylwetkę oddziałując m.in. na tkankę tłuszczową i redukując komórki tłuszczowe lub hamując ich różnicowanie. Stymulując tkankę łączną i wpływając na włókna kolagenowe i elastynę przyczynia się do poprawy jędrności skóry, zmniejsza widoczność tzw. skórki pomarańczowej, a mobilizując układ krwionośny i limfatyczny działa przeciwobrzękowo, odżywia i dotlenia skórę usuwając z niej substancje toksyczne. MASAŻ W CIĄŻY? Czy masaż jest wskazany i bezpieczny u kobiet w ciąży? Tak, od II trymestru. Tak, ale najlepiej wcześniej zasięgnąć opinii lekarzza prowadzącego, czy przebieg danej ciąży nie stanowi przeciwskazania. Delikatny masaż cudownie rozluźnia, relaksuje i odpręża w tej dość wyczerpującej dla organizmu kobiety sytuacji. Drenaż limfatyczny pomaga zniwelować obrzęki kończyn dolnych, a odpowiednio wykonany masaż pleców działa przeciwbólowo.

CZY MASAŻ JEST DLA KAŻDEGO

Nie zawsze możemy zastosować masaż. Przeciwskazaniami do jego zastosowania są: nowotwory i okres ok. 5 lat od zakończenia leczenia, choroby skóry, ogólne stany wirusowe, bakteryjne, gorączkowe organizmu, ostre stany zapalne, zakrzepowe zapalenie żył i tętnic, gruźlica, zaburzenia krzepnięcia krwi. Podsumowując - masaż tak, prawie w każdej sytuacji, bo dobry dotyk leczy. 

 

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk