Zapisz się do Newslettera:

Fala uderzeniowa i mikronakłucia w terapii blizny po cesarskim cięciu

Zacznę od tego, że zastosowanie dodatkowych bodźców w postaci np. fali uderzeniowej lub suchego igłowania nie jest pierwszym wyborem, przynajmniej w moim przypadku w terapii blizny, a jedynie dopełnieniem tej terapii. Pracę z blizną zawsze zaczynam od pracy manualnej, chociaż nie stronię od używania sił fizykalnych lub innych pomocy żeby postępowanie było jak najskuteczniejsze.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO CESARSKIM CIĘCIU

Efekt, jaki osiągamy dzięki zastosowaniu fali uderzeniowej w miejscu blizny to wspomaganie produkcji kolagenu, neowaskularyzacja tkanki podskórnej, poprawa mikrokrążenia i metabolizmu w miejscu leczenia. Musimy brać pod uwagę, że blizna to nie tylko brzydki defekt skóry, ale podobnie jak mięśniowo - powięziowe punkty spustowe, blizny w dużym stopniu oddziałują na napięcie powięzi, powodując restrykcje w tkankach miękkich i nieuchronne zmiany postawy oraz tworząc powierzchowne i głębokie zrosty, które rozciągają się od widocznej blizny do głębszych struktur, ograniczając prawidłową ruchomość tkanek miękkich.

Uwięźnięcie nerwów czuciowych w zrostach otaczających bliznę wytwarza jedyny w swoim rodzaju wzorzec bólu miejscowego lub promieniującego. Blizny mogą być niewrażliwe, ze zmniejszoną wrażliwością lub niewrażliwe. z powodu przecięcia lub uciśnięcia powierzchownych nerwów czuciowych. Na skutek zabiegu uszkodzeniu ulegają również naczynia włosowate i limfatyczne, dlatego miejsce w okolicy blizny może być słabiej odżywione i dotlenione.

Fale akustyczne wprowadzane w miejsce poddane zabiegowi, nie koniecznie w miejsce samej blizny, ale np. w miejsce określone podczas pracy manualnej z głębiej usytuowanymi zrostami lub z większymi restrykcjami powodują wibracje oddziałujące tkankę łączną. Tkanka dzięki temu rozluźnia się i rozciąga, a dzięki temu naskórek także staje się bardziej sprężysty. Działanie falami akustycznymi poprawia także krążenie w zmienionym chorobowo miejscu, przez to, że powstają nowe naczynia włosowate. Podobnie jeśli pracujemy płytko igłami do suchego igłowania możemy uzyskać efekt miękkiej rozciągniętej blizny.

Zadowalające efekty możemy uzyskać nie tylko w przypadku świeżych blizn, bo w ich przypadku nie zawsze nawet pracowałabym na samej bliźnie lecz bardziej w ich pobliżu, np. ok.1cm od aby pobudzić wzrost fibroblastów i produkcję kolagenu, odżywić tkankę, a także zmniejszyć ból, ale również w przypadku blizn starych i głębiej położonych zrostów. Nawet praca suchą igłą powięziowo, na głębiej położonym zroście może dać efekt stopniowego uwalniania napięć.

PRZECIWWSKAZANIA

Oprócz podstawowych przeciwskazań takich jak ciąża, choroba nowotworowa, ostre stany chorobowe, terapia przeciwzakrzepowa, osteoporoza w przypadku fal uderzeniowych , implanty w okolicy zabiegowej, warto zachować ostrożność w przypadku cukrzycy lub zaawansowanej miażdżycy z uwagi na dodatkowo osłabione czucie lub alergie. 

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk