Zapisz się do Newslettera:

Aktywność fizyczna mamy w ciąży i połogu

 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA MAMY W CIĄŻY I POŁOGU

Czy kobieta w ciąży powinna ćwiczyć?

Jak najbardziej. Dlaczego?

  • Bo celowy wysiłek fizyczny pomaga utrzymać lub zwiększyć wydolność, siłę i ruchomość. Pomaga zmniejszyć dolegliwości typowe dla ciąży, np. bóle kręgosłupa, obrzęki nóg i ryzyko wystąpienia żylaków. Zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej i przybierania na wadze. Poprawia samopoczucie. Zmniejsza ryzyko depresji poporodowej. Poprawia perystaltykę jelit zmniejsza ryzyko zaparć.
  • Korzyści odnosi nie tylko mama. Aktywność fizyczna kobiety w czasie ciąży pozytywnie wpływa również na dziecko, np. zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej w wieku dziecięcym, co minimalizuje ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszych latach życia dziecka, wpływa na rozwój układu nerwowego, wzroku oraz koordynacji ruchowej, przyspiesza rozwój mózgu noworodków

➢ Jak ćwiczyć?

Wiele zależy od tego czy dopiero zaczynamy przygodę z ruchem, czy raczej przed ciążą kobieta była aktywna fizycznie. Jeżeli jest to debiut, warto zacząć od 15 min. przynajmniej 3x dziennie wydłużając z czasem do 45-60. Aktywność należy również dopasować do trymestrów.

  • W I trymestrze warto zająć się całym ciałem, szczególną uwagę poświęcając mięśniom poprzecznym brzucha, pośladkom i mięśniom pleców.
  • W II trymestrze zwracamy uwagę na pozycję, w jakiej wykonujemy ćwiczenia, warto wybierać pozycje na czworaka lub siedząc, aby odciążać stawy.
  • III trymestr to głównie ćwiczenia, które mają na celu przygotować kobietę do porodu, rozluźniające, oddechowe, spacery. Oprócz licznych korzyści, jakie dają ćwiczenia warto zwrócić uwagę na środki ostrożności. Unikajmy wysiłku obarczonego dużym ryzykiem kontuzji. Nie ćwiczmy brzuszków. Unikajmy ćwiczeń wymagających zachowania równowagi, np. na jednej nodze. Starajmy się nie przegrzewać. Zwracajmy bezwzględnie uwagę na wszystkie nieprawidłowości, jakie mogą się pojawić podczas wykonywania ćwiczeń, np. na bóle brzucha lub plamienia.

A co z aktywnością fizyczną w czasie połogu?

Połóg charakteryzuje się spadkiem kondycji fizycznej, osłabieniem mięśni i więzadeł, które stają się bardziej podatne na kontuzje. Dlatego istotne staje się dobranie rodzaju ćwiczeń do rodzaju porodu. Do przeciwwskazań podjęcia aktywności fizycznej zaliczają się m.in. komplikacje poporodowe, źle gojące się krocze, zakażenia połogowe oraz zapalenie żył.

  • Po porodzie fizjologicznym pierwszą aktywność należy wprowadzić w pierwszej dobie po porodzie. Głównie należy się skoncentrować na ćwiczeniach przeciwzakrzepowych i przeciwobrzękowych. Jako pozycje do ćwiczeń stosuje się leżenie na plecach, brzuchu i boku. Jak najwcześniej stosujemy pionizację i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Unikamy długiego siedzenia z uwagi na gojące się krocze. Ćwiczymy odkasływanie lub odpowiednie pozycje podczas karmienia lub trzymania dziecka.
  • Po porodzie z cięciem cesarskim delikatne ćwiczenia wprowadzamy ok. 10 godzin po porodzie. Głównie ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe i poprawiające krążenie obwodowe.  

Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk  

Image by senivpetro on Freepik">Zdjęcie by