Zapisz się do Newslettera:

Zdrowe odzywianie - to nie takie trudne

Zdrowe i odpowiednio zbilansowane odżywianie to najlepszy lek i profilaktyka dla naszego ciała i ducha. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jakość oraz ilość spożywanego przez nas pożywienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, urodę ale i na dobre samopoczucie.

  • Jedz regularnie – czyli najlepiej co 3 godziny, dzięki temu energia z posiłków będzie dozowana w odpowiedniej ilości, a to wpłynie pozytywnie na koncentrację, oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała.
  • Wybieraj produkty, które nie są przetworzone – gotowe, wysoko przetworzone produkty zawierają konserwanty, barwniki i inne szkodliwe substancje takie jak syrop glukozowo – fruktozowy. Dodatki dodawane do żywności nie są dokładnie przebadane i mogą być rozpoznawane przez organizm jako ciała obce i powodować reakcję układu odpornościowego (czyt. limfatycznego) i oddziaływać negatywnie na mikroflorę organizmu i stan jelit.
  • Bazą Twojej diety powinny być warzywa - Warzywa są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Idealne będą surowe, pieczone i gotowane na parze.
  • Ostrożnie z owocami Nie spożywaj więcej niż 200 – 300g owoców dziennie. Są one źródłem cukrów prostych. Owszem, zawierają błonnik i witaminy ale sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom poziomu glukozy we krwi. Niestety, takie stany maja liczne konsekwencje zdrowotne.
  • Zjadaj mniej węglowodanów – w obecnych czasach dużo siedzimy i niewiele chodzimy, wobec tego węglowodany nie są już koniecznością w każdym posiłku, a wręcz są niepotrzebną dawką energii. Jeśli jej nie spożytkujemy zostanie odłożona w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Nie musisz unikać jaj – możesz je jeść nawet codziennie, udowodniono, że to nie one doprowadzają do problemów z cholesterolem czy miażdżycą
  • Unikaj cukru jak ognia– niestety cukier jest wszędzie, nawet w ketchupie, wędlinach, jogurtach owocowych czy wodach smakowych. Nadmiar cukru powoduje liczne stany chorobowe,np. narządu wzroku, nerek, układu nerwowego, choroby układ metabolicznego oraz tycia.
  • Pamiętaj o piciu wody - prawie 80% naszego ciała to woda. Mózg to nawet ponad 90%. Woda wypijaj codziennie minimum 2l wody. Nigdy nie wybieraj wody smakowej (bardzo bogate źródło cukrów). 
  • Nie przejadaj się - Twój układ pokarmowy nie jest niezniszczalny. Nie obciążaj go zbytnio - podobno powinniśmy jeść jednorazowo tyle ile zmieści się w naszej garści. 
  • Staraj się nie łączyć  - Jeśli nie będziesz łączyć mięsa z ziemniakami znacznie łatwiej i szybciej zjedzony przez Ciebie obiad zostanie strawiony, a Ty nie będziesz odczuwać senności. 
  • Pij wodę z cytryną - poza bogactwem witaminy C, taka mieszanka doda Ci energii i mimo kwaśnego smaku cytryny odkwasi Twój organizm
  • Czytaj etykiety -  Ty odpowiadasz za to co codziennie zjadasz. Masz wybór - wystarczy sprawdzać etykiery i samo dobro albo chociaż mniejsze zło. Nie wybieraj produktów z syropem glukozowo - fruktozowym, unikaj glutaminianu sodu. Pamiętaj, w pierwszej kolejności na etykiecie są wypisane składniki, których w tym produkcie jest najwięcej - nie daj się oszukać!

 

 

 

 

dietetyk, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, trener personalny, szkoleniowiec Marlena Zagórnik 

 

 

 

Zdjęcie: Designed by Freepik