Zapisz się do Newslettera:

Masaż regularnie czy w razie bólu?

Częste bóle głowy, bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, problemy ze snem, chroniczne (ciągłe) zmęczenie – pewnie znasz przynajmniej część tych objawów, tak jak większość naszego społeczeństwa.

W dzisiejszym świecie żyjemy coraz szybciej, coraz więcej pracujemy, jemy szybko i byle jak przez co coraz częściej chorujemy na tzw. choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, depresja itd.). Brak nam czasu na wypoczynek, zdrowy sen, relaks. Coraz częściej brakuje nam czasu dla siebie. Z dnia na dzień, sukcesywnie te szkodliwe czynniki pogarszają nasze zdrowie i samopoczucie. 

Coraz większa świadomość na tematy prozdrowotne sprawia, że stosujemy liczne diety (często ubogoskładnikowe), rozpoczynamy przygodę z aktywnością fizyczną (często wybierając zbyt intensywne lub niedopasowane do naszych potrzeb rodzaje zajęć) – ciągle zapominając o odnowie biologicznej.

Prawidłowa regeneracja organizmu zapobiega wystąpieniu wielu niekorzystnych objawów wymienionych już na wstępie (bóle głowy, bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn itd.). Odpowiednia ilość snu, regularne korzystanie z sauny i masażu – pozwolą nam nie tylko utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji ale i umysł, a co za tym idzie dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie.

Sam przez 10 lat uprawiałem wyczynowo sport siłowy (podnoszenie ciężarów) i wiem, że satysfakcjonujących wyników mogłem się spodziewać tylko przy odpowiednim połączeniu treningu i odnowy biologicznej.

Od wielu lat pasjonuję się masażem i obserwuję jak dobre efekty przynosi moim pacjentom jego regularne stosowanie.

Masaż należy do najstarszych metod leczenia i profilaktyki. Jego wyższość nad innymi formami odnowy biologicznej wynika z szybkości i łatwości zastosowania, skuteczności, celowości działania (rodzaj i umiejscowienie bólu) i indywidualnego podejścia do pacjenta.

Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany, można go podzielić na działanie lokalne (miejscowe) oraz działanie centralne (ogólnoustrojowe). Działanie lokalne skupia się wokół części ciała poddawanej zabiegowi likwidując ból, zrosty, zwłóknienia, przykurcze i inne zmiany w tkance mięśniowej, skórze, powięzi (błona okalająca nasze ciało) oraz zmiany neurologiczne i biochemiczne.

Działanie ogólne polega na wpływie masażu na całe ciało poprzez tzw. łuk odruchowy (drogi nerwowe) poprawiając funkcjonowanie całego organizmu, pracę wszystkich narządów: wątroba, nerki, serce, szpik kostny produkujący czerwone krwinki, nasz mózg – wpływając na redukcję stresu, poprawę nastroju, odprężenie, poczucie szczęścia.

Aby w pełni cieszyć się tymi korzyściami należy korzystać z masażu regularnie, aby na bieżąco likwidować szkodliwe czynniki środowiskowe oddziałujące na nasz organizm (skumulowany stres, napięcia mięśni, zmęczenie, itd.).  Już 1 – 2 masaże w tygodniu u większości osób są w stanie uczynić ogromne postępy w poprawie naszego zdrowia i samopoczucia. Mogą to być masaże krótsze półgodzinne celowane na dany problem lub całościowe wykorzystujące w pełni potencjał masażu.

Radzę, zachęcam i zapraszam do korzystania z masażu w naszym SPA. Posiadamy bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie, które wykorzystujemy podczas każdego masażu. 

 

 

 

tTerapeuta manualny, masazysta, trener personalny mgr Paweł Zagórnik