Zapisz się do Newslettera:

Jak nie dać się pokonać starosci?

Pomimo ustawicznych badań nad starością i wielu lat zainteresowania tym tematem naukowcy nie są w stanie ani w pełni zrozumieć dlaczego się starzejemy ani nawet określić jednoznacznie momentu, w którym ten proces się zaczyna.

DLACZEGO SIĘ STARZEJEMY

Jedna z teorii mówi, że z wiekiem wzrasta ilość starych komórek, które nie są zdolne do podziałów. Z jednej strony zmniejsza się ilość zdolnych do podziałów. Z drugiej, podczas tych podziałów dochodzi do coraz częstszych błędów, czyli mutacji. Starzejący się układ odpornościowy gorzej sobie radzi z rozpoznaniem tych błędów i ich eliminacją. Inna teoria mówi, że zaczynamy się starzeć od momentu urodzenia. Obecne w każdej komórce naszego ciała chromosomy (zawierają informację genetyczną), odpowiedzialne za sprawność procesów regeneracyjnych naszych tkanek na swoich końcówkach mają telomery. Telomer to fragment DNA. Chroni chromosom, jak np. plastikowa część na końcu sznurówki chroni ją przed rozwinięciem. Każdy podział komórek powoduje skracanie się telomerów, a tego procesu nie sposób zatrzymać.

POZOSTAŃ W RUCHU I ZACHOWAJ MŁODOŚĆ NA DŁUŻEJ

Starzenie się to w pewnym sensie stan ducha. Najprawdopodobniej większość z nas w pewnym czasie dotknie to uczucie. Spotkałam się z podejściem osób po 60.roku życia, że jest już za późno, by coś dla siebie zrobić. Ale to jest właśnie najlepszy czas, by zająć się sobą! Na naturalne procesy starzenia mogą nałożyć się niekorzystne skutki bezczynności. Dlatego warto podejmować codzienną aktywność fizyczną: umiarkowaną 5 razy w tygodniu przez 30 minut lub intensywną 3 razy w tygodniu przez 20 minut. Każdy wysiłek aerobowy - np. intensywny spacer, energiczny marsz, pływanie, aerobik, jazda na rowerze - angażuje duże grupy mięśniowe i powoduje, że we krwi pojawia się dużo tlenu. Odpowiednie dotlenienie wszystkich tkanek, w tym mózgu korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Nie należy tez unikać siłowni, a codziennie warto wykonywać ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne. Badania wskazały, że osoby ćwiczące choćby 15 minut dziennie miały dłuższe telomery niż osoby w tym samym wieku, które nie ćwiczyły. A zatem biologicznie były młodsze. Starzenie się nie wyklucza tego, by zrobić dla siebie coś przyjemnego. Przyjemny pachnący masaż. Zadbać o dłonie lub stopy. Zadbać o dobry wygląd, bo to poprawia samopoczucie bez względu na wiek. Podobając się sobie produkujemy endorfiny, co sprawia, że lepiej się czujemy i korzystnie oddziałujemy na otoczenie, pomimo oczywistych dolegliwości stosownych do wieku.

 Fizjoterapeutka, terapeuta SPA w Dotyk Natury Day Spa Elżebieta Aleksiejuk  

Zdjęcie: deigned by freepik