Zapisz się do Newslettera:

Fakty i mity o odchudzaniu

MIT Pomijanie posiłków jest dobrą metodą zmniejszania masy ciała.

FAKT Badania pokazują, że jedzenie 3 do 6 posiłków dziennie jest najlepszym i najbardziej pomocnym zaleceniem redukcji masy ciała. Pomijanie posiłków hamuje metabolizm (tempo w jakim wykorzystywane są składniki energetyczne) i sprzyja zwiększonemu spożyciu pożywienia w późniejszej części dnia. 


MIT Przyczyna otyłości zawsze jest nadmierne objadanie się

FAKT Wiele osób z nadwagą nie spożywa większej ilości energii z dieta w porównaniu z osobami szczupłymi. Między osobami szczupłymi i otyłymi mogą jednak występować różnice w tempie metabolizmu – organizmy osób otyłych mogą efektywniej gromadzić zapasy i oszczędniej wydatkować energię. Polecamy artykuł na naszym blogu: „5 łatwych sposobów na przyspieszenie metabolizmu”.


MIT Jeżeli produkt zawiera 0g tłuszczu, można go jeść bez ograniczeń.

FAKT Zalecenia wyboru produktów spożywczych o zmniejszonej zawartości tłuszczu w diecie są bardzo korzystne – dzięki temu zjemy mniej kalorii. Często jednak producenci wyrobów spożywczych brak tłuszczu nadrabiają zwiększoną ilością cukru. Należy uważnie czytać etykiety.


MIT Dobra metodą redukcji masy ciała jest jedzenie węglowodanów tylko w nocy

FAKT Faktycznie istnieje zjawisko nazywane „fenomenem brzasku”, który polega na mniejszej wrażliwości na insulinę nad ranem. Jednak ma to znaczenie głównie dla osób z cukrzycą. Unikanie węglowodanów w ciągu dnia może natomiast nasilać uczucie głodu i powodować zwiększone spożycie w nocy. 


MIT Kolację trzeba jadać o godzinie 18:00

FAKT O tej porze powinni zjeść ostatni posiłek ci, którzy wcześnie chodzą spać. Rzecz w tym, że od kolacji do położenia się do łóżka powinny upłynąć 2,5–3 godziny. Tyle czasu trzeba dać organizmowi na strawienie posiłku. Podczas snu przemiana materii jest spowolniona. Ważne, by kolacja była lekko strawna – może to być porcja białka (np. ryba) i warzywa.


MIT Owoce można jeść do woli bo nie tuczą

FAKT Nic bardziej  mylnego. Owoce są dobrym źródłem witamin i błonnika, ale też cukrów. Po zjedzeniu dużej ilości owoców poziom insuliny produkowanej przez trzustkę, by strawić cukier, wzrośnie tak samo jak po zjedzeniu słodyczy!

 

 

 

Dietetyk, dyplomowana kosmetyczka, masażystka, trener personalny, szkoleniowiec mgr Marlena Zagórnik

 

 

 

Zdjęcie:Designed by Freepik