Zapisz się do Newslettera:

Dlaczego puchną nogi?

Limfa przepływająca przez organizm zbiera szkodliwe produkty przemiany materii i odprowadza je naczyniami limfatycznymi do krwi. W naczyniach limfatycznych mogą się tworzyć zastoje limfy. Pod wpływem temperatury i / lub długiego pozostawania w pozycji stojącej czy siedzącej lub pod wpływem innych czynników układ żylny i limfatyczny funkcjonują gorzej niż zwykle. Od kłopotów z układem limfatycznym zaczyna się puchnięcie nóg, cellulit, czy tak zwany zespół ciężkich nóg.

SKĄD TEN OBRZĘK?

➢ Nieprawidłowości w działaniu układu limfatycznego bardzo często uwarunkowane są naszym trybem życia.  Długotrwałe przesiadywanie przed telewizorem, otyłość, brak ruchu oraz palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą wzmagać problem puchnięcia nóg. Dużą skłonność do zachorowania wykazują kobiety, zwłaszcza po przebytej ciąży. Do ich wystąpienia może się przyczynić również niewygodne obuwie, obcisłe ubrania (zwłaszcza bielizna), ale też nieodpowiednia dieta bogata w sól i polepszacze, a uboga w białko i potas.

➢ Obrzęki towarzyszą również chorobom serca i nerek dzieje się tak, ponieważ z powodu zatrzymania sodu i wody w organizmie, rośnie ciśnienie w żyłach. Na początku nogi puchną w godzinach wieczornych (co często tłumaczymy sobie przemęczeniem), jeżeli naciśniemy skórę palcem i pozostanie dołek, oznacza to, że mamy zaburzenia w krążeniu. Razem z postępem chorób serca nogi puchną również rano.

JAK ZAPOBIEC OBRZĘKOM NÓG?

Najprostszym sposobem uniknięcia kłopotów z układem żylnym oraz limfatycznym nóg jest aktywność fizyczna. Podczas pracy biurowej zaleca się choćby krótkie spacery po korytarzu, świadome poruszanie stopami pod stolikiem czy biurkiem.

Przy pracy stojącej przestępowanie z nogi na nogę, co jakiś czas odpoczynek na siedząco z nogami umiejscowionymi na wysokości tułowia. W domowym zaciszu warto wypoczywać z nogami trzymanymi  w górze (np. oparte o ścianę, czy ułożone na stosiku poduszek).

Najlepszym sposobem na usprawnienie krążenia krwi jest regularne uprawianie sportu, a także naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą.

Można stosować również maści oraz żele z wyciągiem z rutyny na opuchnięte nogi, których główną zaleta jest obkurczenie naczyń ale też ich wzmocnienie i uszczelnienie. Ważne jest też zapobieganie odwodnieniu.

Podczas upałów lub długiego pobytu w pomieszczeniach suchych i mocno ogrzewanych należy dużo pić - najlepiej wody mineralnej (min. 2 l dziennie).

 

Zdjecie: Osoby zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com